Haber | Kültür Festivali Fotoğraf Sergisi Açıldı
Etnospor Kültür Festivali Fotoğraf Sergisi Açıldı

3-6 Ekim 2019 tarihleri arasında düzenlenen 4. Etnospor Kültür Festivali’ni kayıt altına almak ve daha geniş kitlelerce görünür kılmak amacıyla Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından tertiplenen “Fotoğraf Yarışması”nın sergisi Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonu’nda Etnospor Konfederasyonu Başkanı N. Bilal Erdoğan,  İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, Beyoğlu Kaymakamı Mustafa Demirelli, Beyoğlu Belediye Başkanı ve Dünya Etnospor Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Haydar Ali Yıldız ve çok sayıda sanatseverin katılımı ile gerçekleşti.

5 farklı kategoride 3653 eser ile toplam 612 fotoğraf sanatçısının başvurduğu yarışmadan 85 eser bu özel sergide sanatseverlerle buluşma şansını yakaladı. ‘‘4.Etnospor Kültür Festivali Fotoğraf Yarışması” sergisi geleneğin zamanı ve kadrajları aşan niteliğinden ötürü “Ben Bu Cihana Sığmazam...” başlığı ile düzenlendi.

N. Bilal Erdoğan: “İstanbulluları geleneksel sporlarla tanıştırıyoruz.”
Açılış programında Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı N. Bilal Erdoğan Etnospor Kültür Festivali Fotoğraf Yarışması'na her geçen yıl fotoğrafçıların daha çok rağbet ettiğini belirterek, "Burada bir kültürü yaşatıyoruz bu bir renklilik ve zenginlik. Buradaki eserler umarım kamuoyunda daha yaygın bir şekilde görülür. Gayemiz bundan sonra Beyoğlu'nun dışındaki galerilerde de bu sergiyi devam ettirmek ve kamuoyunun beğenisine sunmak." dedi.

Erdoğan, bu etkinlikte daha çok yerel, geleneksel sporların tanıtımını yaptıklarını dile getirerek, "Türkiye geleneksel sporların güçlü olduğu bir ülke olmasına rağmen tanıtımı anlamında bazı sıkıntılar söz konusu. Mesela yağlı güreşlere çok ilgi olmasına rağmen bu müsabakaları medyada çok göremeyiz. Biz bu asimetriyi gidermek için de çalışan bir konfederasyonuz. Türkiye'de geleneksel sporların zaten mazhar olduğu ilginin, kamuoyunca daha iyi bilinmesi için çalışıyoruz. Festivalimize komşu ülkelerin yanı sıra uzak ülkelerden de katılım oluyor. En son Arjantin ve Japonya'dan da misafirler davet ettik. İstanbulluları bu etnik sporlarla tanıştırmış oluyoruz." dedi.

Dünyanın birçok yerinde geleneksel sporları merkeze koyan festivallerin olmasını istediklerini dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu: "Biz konfederasyon olarak bu amacı güderken toplumların kendi kültürüne sahip çıkmasının, dünyanın bu renkli görüntüsünün korunmasına hizmet edeceğine düşünüyoruz. Bugün buradaki fotoğraf sergisi, festivalin zengin görselliğini gözler önüne seriyor. Her geçen yıl fotoğrafçıların festivale daha çok rağbet ettiğini görüyoruz.”

Haydar Ali Yıldız: "Beyoğlu gelenekten geleceğe uzanan bir köprü."
Aynı zamanda Dünya Etnospor Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi olan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız: “Etnospor Kültür Festivalimizin fotoğraf sergisi için bir aradayız. Ben özellikle belediyemizde böyle bir sergi açma düşüncesinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Aslında Beyoğlu gelenekten geleceğe uzanan bir köprü binlerce yıllık tarihi ile farklı inançların, farklı kültürlerin, farklı yaşam tarzlarının, geleneklerin kendisini yüzlerce yıldır var edebildiği bir mekânın adı. Tam da Etnospor biraz da bu, farklı yerlerin 7 kıtada unutulmaya yüz tutmuş geleneksel sporların geçmişten bugüne, bugünden yarına taşıma vizyonu ve misyonu taşıyor” dedi.

Sergi açılış konuşmaları ardından üç yıldır üst üste dereceye giren fotoğraf sanatçısı Adem Türkel’e hediye takdim eden Erdoğan, sergide yer alan fotoğrafları tek tek inceleyerek, hikayeleri hakkında da bilgi aldı.

Sergi 23 Ocak-10 Şubat tarihleri arasında sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.